A weboldal próbaüzemben üzemel. Kérjük szíves megértését az esetlegesen felmerülő kellemetlenségek miatt!
Telefon: +36 1 256 1174, +36 1 256 1944 | 24h mentés esetén: +36 70 931 80 35
Gyorskereső

Hírek

ADAC nyárigumi-teszt 2015

2015. April 10.


Nehéz eldönteni, kinek higgyen inkább a tájékozott fogyasztó: a gyártóknak, amelyeknek már kötelező felcímkézniük a gumikat a teljesítményük szerint, vagy az ADAC-nak, amely tavaly csúnya csalós botrányba keveredett. A német autóklub idén mindenesetre merészet lépett: tesztjükben rendesen utánamentek az eco-gumis porhintésnek.

 

 

Amikor tavaly a Goodyear fejlesztőközpontjában jártam, a nagyfőnök személyesen mesélte el, mennyire fontos nekik, hogy a gumijaik úgy a gumicímkén, mint az újságok, klubok tesztjein jót mutassanak. Világos, hogy a szivárványszínű energiacímke három paraméteréhez képest jóval többet vizsgál például az ADAC, mégis zavartan böngészem most az első teszttáblázatot, amelyben a címke és a klub mérése egymás mellett szerepel. Nehéz felfedezni bármilyen összefüggést a kettő között, mintha nem is ugyanazt a gumit vizsgálták volna.

 

Van itt például egy A-A-s gumi (Bridgestone Ecopia EP001S), melynek elvileg parádésan kellene teljesítenie, hiszen a fogyasztásra és a vizes tapadásra vonatkozó két A betűnél egyelőre nincs jobb, viszont az ADAC-nál a középmezőnyben végzett. Egy B-B-s (Kumho KH27 Ecowing ES01) éppen csak megfelelt, az utolsó előtti helyen. Az E-A-s Continental PremiumContact 5 győzelmét még meg lehet magyarázni a különböző kritériumok súlyozásával, de hogy lehet az, hogy egy A-ra értékelt vizes tapadású gumit (Michelin Energy Saver+) pont a vizes aszfalton nyújtott gyenge teljesítménye miatt kritizál az ADAC, és sokkal jobbnak mérték a C-s Semperit Speed Life-ot?

 

 

Nehéz jó magyarázatot találni erre; valószínűleg más mérési módszerekkel dolgozik az ADAC, mint a gyártók, amelyeknek saját maguknak kell meghatározniuk az abroncsaik címkén szereplő besorolását. Akárhogy is, nem árt tisztában lenni azzal, mi is szerepel a gumicímkén, és hogyan értékelnek a német autóklubosok. A két eredményt összevetve talán már megalapozottabb döntést lehet hozni.

 

 

Hogy pontoz az ADAC?

 

Negyven éve gyártják már a gumiteszteket, van tapasztalatuk bőven, idén pedig a tesztmódszereik között a legnagyobb fejezet a minőségbiztosításról szól, talán nem véletlenül.

 

Öt fontos kritériumot vizsgálnak: a tapadás száraz és vizes úton nyilván a legfontosabb, de a kopás (20%), az üzemanyag-fogyasztás (10%) és a zaj (10%) is beleszámít a végeredménybe. Azért kap a vizes tapadás 40%-os súlyt, míg a száraz csak 20%-kal számít bele, mert esőben jellemzően jóval közelebb autózunk a tapadáshatárhoz, ezért statisztikailag sokkal nagyobb az esélye, hogy a gumi miatt bajba kerüljünk. Nehéz lenne ezzel vitatkozni, száraz úton még egy közepes abroncsot is ritkán fogunk megnyikkantani.

 

 

A pontozás a magyar logikához képest fordítva történik, a legjobb elérhető pontszám a 0,5, a legrosszabb az 5,5. Az egyes kritériumokból a fenti súlyozással jön ki a végeredmény, de a tapadásnál, illetve a fogyasztásnál elért osztályzatoknál jobbat semmiképpen nem kaphat egy abroncs sem. Ez a szabály középkategóriás abroncsoktól lefelé érvényesül: akik szerencsétlenül 2,6-os értékelést kaptak a vizes teszten, ami már nem jó, hanem közepes eredménynek számít, nem kaphatnak jó ajánlást. Ugyanígy a két sereghajtó is a vizes eredményt kapta az összesítésben, mivel az ADAC logikája szerint hiába jó egy gumi szárazon, hiába kicsi a gördülési ellenállása, ha vizes aszfalton leszerepel, nem szabad ajánlani. Igazuk van.

 

A gumicímkén éppen ezért a fogyasztási (gördülési ellenállási) besorolás mellett a vizes tapadás szerepel, mivel talán az a legkényesebb kritérium: nehéz olyan abroncsot gyártani, amely vizes úton jól fog és minden más szempontból is előnyös. A zajmérés eredményét decibelben tüntetik fel, és fontos hangsúlyozni, hogy ez a kifelé kibocsájtott zaj, ami nem ugyanaz, mint amit az autóban hallunk.

 

 

 

Újdonság az idei teszten, hogy négy gyártótól két-két típust is teszteltek, egy környezettudatosságra kihegyezett, úgynevezett eco-abroncsot, illetve a komfortosnak árult párját. Ezek a táblázatban is szerepelnek, de külön kiemelték az eco-párbaj vizes pályás fékúttesztjét, ahol négyből három eco-gumi csúnyán leszerepelt. A Michelin Energy Saver+, a Continental EcoContact 5, illetve a Hankook Kinergy Eco mind méterekkel hosszabb fékutat produkált, mint nem-eco párjaik. A Bridgestone Ecopia EP001S ugyan hamarabb megállt, de a vizes aszfalton nyújtott összteljesítménye még így is rosszabb volt, mint a gyártó Turanza T001 nevű gumijáé. Utóbbi összehasonlítás jelentősége egyébként minimális, mivel az Ecopia EP001S-t a forgalmazó szerint már nem is árulják.

 

Ha káprázik a szeme a félsoros, sokszorosan összetett abroncsnevek láttán, nem csodálkozom, de muszáj teljes nevükön nevezni a gumikat, mert sokszor egy szám, egy betű vagy egy jelentéktelennek tűnő plusz-jel óriási különbséget jelent a teljesítményükben. Erre mindenkinek érdemes figyelnie, aki gumit vásárol, akár újonnan, akár használtan. A gyártók szándékosságát se tartom kizártnak ezen a téren, a gigantikus gumibiznisz összefüggései sokszor kifürkészhetetlenek.

 

 

 

 

185/60 R14 82 H méretű nyári gumik

 

A kis-közepes autókra való méretben a Continental PremiumContact 5 győzött, holtversenyben a Goodyear EfficientGrip Perfomance-szel és a Nokian Line-nal, amelyről azt érdemes megjegyezni, hogy sokkal lassabban kopik, mint az előző kettő. Rajtuk kívül még hárman fértek be a jókategóriába, de a közepesek első fele sincs sokkal lemaradva, leginkább a nedves tapadás húzza le őket. Itt a Michelin Energy Saver+ és a Pirelli Cinturato P1 Verde a két nagy kilométerdaráló, ezek jóval hosszabb futást ígérnek, mint a hasonló tudású konkurensek.

 

A teszt alapján náluk is tartósabb a Kumho KH27 Ecowing ES01, ám vizes úton annyira rosszul tapad, hogy csak elégséges értékelést kaphat. Nála is rosszabb a Matador MP16, amelynek teljesítményére olcsósága nem lehet mentség, főleg, mivel hasonló ársávban sokkal jobb gumikat is lehet kapni.

 

 

 

205/55 R16 91 V méretű nyári gumik

 

Egyértelmű győztes a 16-os gumik között a Michelin Primacy 3, elsősorban kiemelkedő futásteljesítménye alapján. A hatos élmezőnyben nincs meglepetés, a szokásos top-márkák modelljei versengenek itt, nagyon hasonló teljesítménnyel.

 

 

 

 

Az eco-abroncsok lemaradását viszont látványosan demonstrálja, hogy a tesztgyőztes gyártó Energy Saver+ típusa csak az alsó harmadban kapott helyet, egy csoportba rendeződve a másik három környezetbarátnak kikiáltott gumival. Ráadásul a természetkímélő hatásukat is jelentéktelennek értékelte az ADAC, amit jól tükröznek a mindössze néhány tizedes eltérések a fogyasztásban, illetve kopásban. Ebből nem nehéz leszűrni az üzenetet, amit az ADAC közvetíteni szeretne: ne vegyenek eco-abroncsokat, mert nem éri meg.

 

A környezetbarát gumiknál rosszabb eredményt csak a Kumho HS51, a Kleber Dynaxer HP 3, illetve a Nankang Econex Eco-2 kapott, utóbbi elégtelen ajánlással a vizes tapadása miatt.

 

Nem könnyű levonni a megfelelő következtetéseket, ha valaki igazán okosan szeretné kiválasztani a számára megfelelő gumit, mivel a címkére nyomtatott értékelés sokszor ütközik az ADAC tesztjével. Annyiban talán biztosak lehetünk, hogy az elsővonalbeli márkák, a Bridgestone, a Continental, a Dunlop, a Goodyear, a Michelin és a Pirelli (ábécésorrendben) legalább a nagyobb méretben rendesen odateszik magukat, az eco-gumikkal pedig jobb szkeptikusnak lenni.

 

Érdemes még tudni, hogy a tesztek a megjelölt mellett legfeljebb egy-egy közvetlen méretszomszédra érvényesek, de más átmérőre semmiképpen. Aki más méretű gumit keres, inkább nézze át a 2013-as (185/60 R15 és 225/45 R17), 2012-es (165/70 R14 és 205/55 R16) vagy akár 2011-es (175/65 R14 és 195/65 R15) teszteket, hiszen bőven akad még a kínálatban azokból a modellekből, amiket akkor vizsgáltak.

 

 

Forrás: totalcar.hu

Continental ajánlott szakszervíz Michelin ajánlott szakszervíz Conti 360 Truck Force Goodyear Miért Michelint?

Hírek

Megnyitott az új telephelyünk!

"Az új BestDrive szerviz nem csupán egy műhely, hanem egy hely, ahol az autósok teljes körű megoldásokat találnak. Az ügyfeleink biztonsága és elégedettsége számunkra a legfontosabb, ezért prémium szolgáltatásokkal é...

2024. October 03.
Elköltöztünk!

Mostantól a Vidor utca 8. alatt várunk titeket, a saját telephelyünkön.

2024. September 16.
Ünnepi nyitvatartás

Tekintse meg ünnepi nyitvatartásunkat!

2022. December 09.
Tesztgyőzelemmel kezdett a Continental új prémium ny...

Fölényesen, 51 versenytársát megelőzve győzött a Continental PremiumContact™ 6

2018. April 19.
Itt a tavasz, indul a motorszezon!

Felkészültünk a szezonra, kibővített motorgumi választékunkkal szeretettel várjuk!

2018. March 21.
Összes hír